Nebankovní půjčky - ihned.cz
|
Rychlé a dostupné půjčky pro všechny
Než si půjčíte, informujte se:
  • Jaké jsou typy půjček
  • Jak si půjčit bezpečně a spolehlivě
  • Na co si dát pozor

Typy směnek

Důležité: Informace pro článek byly zjišťovány v minulosti a byly aktuální v době publikování (viz datum). Některé tak mohou již být zastaralé.

Jaké jsou typy směnek

Publikováno 15. 9. 2014

Směnka je písemný doklad, který nás informuje o finančním závazku, jež jsme s někým uzavřeli. Směnka je klasickým druhem cenného papíru zavazuje k zaplacení směnečné sumy v daném termínu. Teď jsme se bavili o takzvané směnce vlastní, pokud se ovšem budeme bavit o směnce cizí, bude se jednat o to, že výstavce přikazuje směnečníkovi, aby zaplatil uvedenou sumu za něj.

Směnka není jen tak nějaký papír, její fungování spravuje zákon, a to konkrétně zákon směnečný a šekový. Neexistuje pouze jediná směnka, ale je hned několik jejích typů. Už jsme si zde zmínili směnku vlastní a cizí. Dále máme například bianko směnku, vistasměnku nebo zajišťovací směnku.

Směnka vlastní

V tomto článku již zazněl pojem „směnka vlastní“, teď si jí rozebereme podrobněji. Směnka vlastní je ten nejjednodušší typ směnky a také jeden z nejvyužívanějších. U směnky vlastní nalezneme pouze dva subjekty, které nám stačí. Jedná se o výstavce neboli dlužníka, který se sepsáním směnky zavazuje, že zaplatí dluh remitentovi neboli věřiteli. Na směnce vlastní by neměl chybět údaj o datu splatnosti, údaj místa zaplacení nebo třeba datum a místo vystavení směnky. Samozřejmostí je potom jméno remitenta a podpis výstavce.

Směnka cizí

O směnce cizí jsme se též bavili v úvodu článku, ale neřekli jsme všechno podstatné. U směnky cizí už nemáme pouze dva subjekty, ale hned tři. Jedná se o nám již známého výstavce a remitenta, ke kterým se přidává ještě směnečník. Výstavce směnku vystaví a tím přikáže směnečníkovi, aby zaplatil remitentovi směnečnou částku. Směnečníkova povinnost směnku zaplatit ovšem vzniká až ve chvíli, kdy příkaz od výstavce akceptuje. Pokud tedy s příkazem nesouhlasí, směnka není platná. Stejně jako u směnky vlastní musí být směnka cizí podepsána výstavcem, musí obsahovat údaje o splatnosti a o místě, kde bude částka zaplacena a musí na ní být uvedeno jméno remitenta.

U směnky cizí ovšem musí být splněn ještě jeden krok, konkrétně na směnce musí být uvedeno jméno osoby, která má platit, neboli směnečníka.
Naše tipy:

www.vánoční-dárky-online.cz – průvodce nakupováním dárků pro letošní Vánoce.

– Nemůžete-li doložit svůj příjem, zjistěte si více o půjčkách bez potvrzení o příjmu.

– Půjčky na občanský průkaz, na občanku nebo zkráceně půjčky na OP jsou snadno dostupné nebankovní půjčky.

– Rychlou variantou nebankovních půjček jsou Nebankovní půjčky ihned.

– Důležitým dokumentem pri půjčování peněz je pro obě stany smlouva o půjčce – tu je potřeba si v každém případě důkladně pročíst.

– Preferujete-li dostat půjčené peníze nikoliv na bankovní účet, ale v hotovosti, je tu pro Vás takzvaná půjčka na ruku.

Všechna práva vyhrazena © 2014 NebankovníPůjčky-ihned.cz
Prozovovatel těchto stránek není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů. Web pouze informuje čtenáře a čerpá informace z jiných zdrojů.